Mahjong Solitaire Öğreticisi

Mahjong Solitaire, Kaplumbağa düzeni

Bu eğitimde bir Mahjong oyununu adım adım çözmeye çalışacağız. Ama oyunun tamamı çok uzun süreceğinden sadece ilk 10 adımı inceleyeceğiz. Bu adımlar yeni başlayanlara hamleleri ve temel stratejiyi öğretmek için yeterlidir.

Öğretici: Mahjong nasıl oynanır?

Mahjong Solitaire Eğitimi, 1. adım

Başlangıçta Mahjong taşlarının yığını böyle görünecektir. Piramidin kaplumbağanın kabuğuna benzerliğinden ayrıca ayaklar ve kuyruktan dolayı bu düzen “Kaplumbağa” olarak adlandırılır. Birçok farklı Mahjong düzeni vardır ancak Kaplumbağa en yaygın olanıdır ve birçok Mahjong Solitaire oyununda varsayılan olarak gelir.

En iyi başlama stratejisi piramidin tepesindeki ve Kaplumbağanın ayaklarındaki, kuyruğundaki veya başındaki taşları almaktır. Çünkü bu taşları kaldırmanız daha fazla taşı oynanabilir hale getirecektir. Biz şu an şanslıyız çünkü Kaplumbağanın kabuğunun tepesinde ve kuyruğunun ucunda Yeşil Ejderha taşını görüyoruz. Bu iki taş kırmızı daire içerisinde. Mavi işaretlenmiş olan iki Yeşil Ejderha taşı daha var. Ancak bunlar hareket ettirilemez çünkü soldan ve sağdan başka taşlar tarafından bloke haldeler. Bu nedenle ilk hamlemizde kırmızı işaretli iki Yeşil Ejderha taşını alacağız.

Mahjong Solitaire Eğitimi, 2. adım

Kaplumbağanın kuyruğunun ucunda Yeşil Ejderha taşını kaldırınca (kırmızı daire içindeki) Güney Rüzgârı taşı oynanabilir hale geldi. Bu taşı kırmızı daire içindeki başka bir Güney Rüzgârı taşıyla eşleştiriyoruz. Peki neden mavi daire içindekiyle eşleştirmiyoruz? Çünkü mavi daire içindeki taşı kaldırmamız bize başka taşları oynanabilir hale getirmiyor. Ancak kırmızı daire içindeki taşı kaldırmamız 8 Lejyon taşını oynanabilir hale getiriyor. Masada dördüncü Güney Rüzgârı taşı da görülüyor. Ancak bu taş şu anda Kuzey Rüzgârı ve 6 Bambu taşlarının arasında sıkışmış olduğundan hareket ettirilemiyor.

Mahjong Solitaire Eğitimi, 3. adım

Şimdi bir dörtlü eşleştirme yapabiliyoruz: Dört adet 2 Lejyon taşı aynı anda alınabilir. Böyle dörtlü eşleştirme gördüğünüzde hiç tereddüt etmeden bu taşları alabilirsiniz. Ama sadece iki veya üç eşleşmiş taş varsa mutlaka önce hangi taşı alacağınızı hesaplamanız gerekir çünkü yanlış sıradaki taşı kaldırmanız kilitlenmenize neden olabilir. Ancak dörtlü eşleşme durumunda hepsi birden alınabildiği için sıra önemli değildir.

Mahjong Solitaire Eğitimi, 4. adım

Burada dört tane 4 Nokta taşı görüyoruz. Mavi daire içindeki iki tanesi hareket ettirilemez çünkü her iki taraftan bloke haldeler. Ancak kırmızı daire içindekiler oynatılabilir çünkü sol taraflarında onları engelleyen bir şey yok. Kaplumbağanın kafasını kaldırmanın iyi bir başlangıç olduğunu hatırlayalım. Bu yüzden kırmızı daire içindeki 4 Nokta taşlarını alıyoruz.

Mahjong Solitaire Eğitimi, 5. adım

Bir sonraki hamlemiz Kaplumbağanın ayaklarındaki iki adet 4 Bambu taşını almak. En uzun sıralardaki taşları kaldırmak her zaman iyi bir stratejidir. Çünkü taş sırası uzadıkça sıranın içinde bazı taşların bloke olma ihtimali de o derece yüksek olacaktır.

Mahjong Solitaire Eğitimi, 6. adım

Şimdi yine eşleşmiş dört alınabilir taş görüyoruz. Bunlar kırmızı daire içerisindeki dört adet 3 Nokta taşı. Daha önce söylediğimiz gibi dört taşın hepsi alınabilir olduğunda yanlış sıradaki taşı kaldırma tereddüdü yaşamadan taşları alabilirsiniz. Bu yüzden 3 Nokta taşlarının dördünü birden alıyoruz.

Mahjong Solitaire Eğitimi, 7. adım

Şimdi masada üç tane 1 Lejyon taşı görüyoruz. Bunların birisi, alt sıradaki mavi daire içine alınmış olan taş bloke durumda. Kalan iki adet 1 Lejyon taşı ise üst sırada. Dördüncüsü ise hiç görünmüyor, muhtemelen Kaplumbağanın kabuğunun altında bir yerlerde. Böyle bir durumda müsait surumdaki iki adet 1 Lejyon taşını almak iyi olabilir çünkü bu taşlar uzun sıralardan birinin içindeki birçok taşı bloke ediyorlar. Uzun sıraları küçültmek oyun boyunca her zaman önceliklerinizden biri olmalıdır.

Mahjong Solitaire Eğitimi, 8. adım

Şimdi de dört adet 3 Lejyon taşı görüyoruz. İki tanesi müsait değil ancak kırmızı daire içindeki iki tanesi alınabilir. Mavi ve kırmızı daire içindeki iki adet 3 Lejyon taşının yan yana olduğunu görüyoruz. Bu tehlikeli bir durum çünkü iki aynı taş yan yana olduğunda kilitlenme ihtimali çok yüksektir. Eğer yan yana olmayan diğer iki taşı alırsak kilitlenebiliriz. Sonrasında yan yana olan iki taşı alabilmek için bunların solunda ve sağındaki tüm taşları almak gerekecektir. Ve bu da bazen çok zor ve hatta imkânsız olabilir.

Mahjong Solitaire Eğitimi, 9. adım

Bu eğitimdeki son hamle olarak 7 Lejyon taşlarından hangisini alacağımıza karar vereceğiz. Bunlardan mor daire içerisindekinin sıkışık olduğuna dikkat edin. Kalan üç tanesinden biri yığının en üstünde, biri taban katmanda ve biri de (mavi daire içindeki) ortalarda bir yerde. Biz kırmızı daire içindekileri seçeceğiz. Neden? Tepedeki taş önemli ve bir an önce alınmalı çünkü en üst sıranın temizlenmesi altta saklı birçok taşa ulaşmayı sağlayacaktır. Taban katmandaki taş başka bir taşı yani Kış Mevsimi taşını oynanabilir yapacak. Ama mavi daire içindeki taşın kaldırılması hemen sonrasında başka hiçbir taşı oynanabilir yapmayacaktır. Altındaki taş ancak solundaki üç taşı aldıktan sonra oynanabilir hale gelecektir. Bu yüzden kırmızı daire içindeki iki taşı almamız şu an için çok daha kazançlı görünüyor.

Mahjong Solitaire Eğitimi, 10. adım

Bu eğitimin son adımı. Bir sonraki hamlemiz ne olmalı? Olasılıklardan biri iki adet 8 Nokta taşını almak. Bunlardan biri yığının en üstünde diğer ise sol kenarda uzun bir taş sırasını bloke ediyor. Başka bir hamle seçeneği ise Krizantem ve Bambu taşlarını kaldırmak veya iki adet 8 Lejyon taşını almak çünkü bu piramidin üstünü temizlemeye yardımcı olacaktır. Başka hamle seçenekleri de mevcut. Örneğin, 3 Bambu taşlarını, 1 Nokta taşlarını, İlkbahar Mevsimi ve Kış Mevsimi taşlarını veya 9 Nokta taşlarını alabiliriz. Ancak bunlardaki olasılıklar öncesinde bahsettiklerimiz kadar iyi değil. Başka oynanabilir hamle tespit edebilir misiniz?

Diğer kaynaklar

Mahjong Solitaire’in nasıl oynanacağına dair daha fazla bilgiye Wikihow’dan (İngilizce) ulaşabilirsiniz.

Bunun yerine bir YouTube videosu da izleyebilirsiniz: