Geleneksel Mahjong

Geleneksel Mahjong oynayan insanlar

Bu web sayfası Mahjong’un tek oyuncu ile oynanabilen bir versiyonu olan Mahjong Solitaire’i içermektedir. Aslında bu solitaire oyununun kökeni 4 kişi ile oynanan antik bir Çin oyununa dayanır. Okeydeki taşların benzeri 144 taş vardır. Okeydeki Kupa, Maça, Karo ve Sinek taş türlerine karşılık Mahjong taşlarında Lejyon, Bambu, Nokta serileri ile ejderhalar, rüzgarlar, bitkiler ve mevsimler gibi türler vardır. Geleneksel Mahjong sadece eğlencesine veya bir kumar türü olarak oynanabilir. Ayrıca Tarot kartları gibi Mahjong taşları da fal bakmak için kullanılabilir.

Bu oyun dünya genelinde oldukça popülerdir, birçok ülkede Mahjong müsabakaları düzenlenmektedir. Her ülkenin kendine has kuralları vardır. Bu yüzden Çin, Japonya, Birleşik Krallık, ABD ve diğer ülkelerde farklı şekillerde oynanabilir.

Oyuna başlamak için oyuncuların iki normal zara (altı yüzlü) ve opsiyonel olarak taşların diğer oyuncular tarafından görülmesini engelleyen ıstakaya ihtiyaç vardır. Daha önce açıklandığı gibi oyundaki taşların farklı grupları ve perleri vardır. Gruplardan biri dört Rüzgardır: Doğu Rüzgârı, Batı Rüzgârı, Kuzey Rüzgârı ve Güney Rüzgârı. Oyunun başında dört Rüzgâr taşları hazırlanır ve her bir oyuncu rastgele birini çeker. Doğu Rüzgârı taşını çeken oyuncu masada nereye oturacağını seçer. Batı Rüzgârı taşını çeken oyuncu ise masanın karşı tarafına oturur ve Güney Rüzgârı taşını ve Kuzey Rüzgârı taşını çeken oyuncular sırasıyla Doğu Rüzgarına sahip oyuncunun sağına ve soluna oturur. Coğrafi yönlerin birbirlerine göre dizilişi farklı olacağından bu durum biraz karışık görünebilir. Doğu Rüzgârı taşına sahip oyuncu oyun boyunca ayrıcalıklıdır. Ancak Doğu Rüzgârına sahip olma sırası sonraki ellerde saat yönünün tersi yönde kayar. Yani Güney Rüzgârı oyuncusu bir sonraki elde Doğu Rüzgârı olur. Bütün oyuncular en az bir kere Doğu Rüzgârı olana kadar oyun bitirilmez, diğer türlü adil bir oyun olmayacaktır.

Oyuncular yerlerine oturduktan sonra taşlar karıştırılır ve her oyuncu 36 taş çekerek bunlardan 18 taş uzunluğunda ve 2 sıra yüksekliğinde bir duvar oluşturur. Bu duvarlar daha sonra Çin Seddi olarak da adlandırılan kare şeklindeki bir duvarı oluşturacak şekilde birleştirilir. Daha sonra Doğu Rüzgârı oyuncusu duvarı yıkacak kişiyi belirlemek için zarları atar. Bu kişi de duvarın kırılacak yerini belirlemek için zarları tekrar atar ve ilgili konumdaki iki taşı kaldırarak yandaki duvara koyar. Böylece ortaya çıkan yeni boşluktan başlayarak duvar kısmen dağıtılır ve 14 taş alan Doğu Rüzgârı oyuncusu hariç diğer oyuncular 13’er taş alır. Bir oyuncu mevsimler veya bitkiler taşlarından birine sahipse, bu taşları önüne koyar ve bunlara karşılık duvardan aynı sayıda taş çeker.

Oyuncular okeyde olduğu gibi sırayla yere taş atar ve diğer oyuncunun attıklarından veya duvardan bir taş çeker. Kuralların tamamı biraz karışık gelebilir ancak Wikihow (İngilizce) veya Geekyapar (Türkçe) web sayfalarından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Oyunun amacı okeydekine benzer olarak aynı tür taşlardan veya sıralı taşlardan ikili, üçlü, dörtlü perler yapmaktır. İlk bitiren oyuncu “Mahjong!” der ve o el biter. Sonra puanlar hesaplanır ve farklı taş kombinasyonları puanlanır. Örneğin aynı taşın üçlü veya dörtlü peri veya aynı türden üçlü sıralı perlerin belirli bir puanı vardır. “Mahjong” diyen oyuncu elindeki perlerin puanları kadar her bir oyuncudan puan toplar. Doğu Rüzgârı oyuncusu hariç her bir oyuncu diğer oyunculara puanlarındaki farkı öder. Doğu Rüzgârı oyuncusu her zaman iki katını öder ve alır.

Öğretici Videolar

Geleneksel Mahjong’un nasıl oynandığını buradan hızlıca öğrenebilirsiniz (İngilizce):

Daha kapsamlı bir öğretici video için (Türkçe):

Burada profesyonel oyuncuların nasıl oynadığını görebilirsiniz:

Mahjong’u online oynayabilir miyim?

Evet, bazı organizasyonlarda çevrimiçi oyunlar vardır. Ama bunları bulmak kolay değildir çünkü Google’a “Mahjong” yazdığınızda çıkan sonuçların neredeyse tamamı sadece tek kişilik olan Mahjong Solitaire ile ilgilidir. O yüzden “Mah jongg” ifadesini aratmak daha iyi olabilir. Online Geleneksel Mahjong maceranıza başlamanıza yardımcı olacak birkaç bağlantıyı sizin için aşağıya ekledik:

Mahjong’u bizzat oynayabilir miyim?

Evet. Sadece uygun bir online topluluk bulmanız gerekiyor. Örneğin başkalarıyla tanışmak ve oyun oynamak isteyenleri bulabileceğiniz forum sayfalarına bakabilirsiniz. Aşağıdaki linkler yardımcı olabilir:

Taşınız bol olsun!